top of page

Pracownia Projektowania Urbanistycznego VI

­­„NIE OBAWIAJ SIĘ DOSKONAŁOŚCI. NIGDY JEJ NIE OSIĄGNIESZ”

17 VII 1952 „Dziennik geniusza”, Salvador Dali, str.59

Nie obawiaj się doskonałości nie oznacza nie poszukuj doskonałości, nie pracuj, nie próbuj, nie dąż do doskonałości, porzuć myślenie o doskonałości. Treścią życia i twórczości jest dążenie, poszukiwanie, bycie w drodze, nieustanny trud, a głoszona niemożność osiągniecia doskonałości jest tylko pocieszeniem - CEL ZAWSZE BĘDZIE ISTNIAŁ, NIE PRZEKROCZYMY GO I NIE ODCZUJEMY PUSTKI. Nie ma strachu.

Praktyka i teoria w projektowaniu architektonicznym są nierozerwalnie złączone i wzajemnie się uzupełniają, stymulują i ograniczają. Można specjalizować się w teorii, można oddać się wyłącznie praktyce jednak pełniejsze wydaje się połączenie tych dwóch biegunów. Każdy z nich w konfrontacji z drugim jest poddawany sprawdzeniu i uwiarygodnieniu, to rodzaj sprzężenia zwrotnego. Można przekonać się na ile teoria jest fantazją i w jakim stopniu praktyka tej fantazji jest pozbawiona – to są studia. Własny projekt to początek praktyki, a marzenia to zalążek teorii.

Zajęcia dydaktyczne, ćwiczenia z projektowania urbanistycznego i architektonicznego mają na celu rozwijanie wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności oraz rozbudzanie i stymulowanie indywidualnych możliwości studenta lub grup studentów jako doświadczenia w pracy zespołowej. Przygotowane zadania projektowe i konsultacje zmuszają do poszukiwań i samodzielnej, nie rutynowej pracy. Problemy projektowe są prowadzone i przekształcane tak, aby edukacja studenta postępowała w miarę możliwości wszechstronnie i jego zaangażowanie w rozwiązywanie kwestii projektowych było naturalne, nie wymuszone wyłącznie szkolnym rygorem, lecz doskonałością.

Edukacja z urbanistyki na II roku to poznawanie szerokiej gamy zagadnień związanych z przestrzenią miejską charakterystyczną dla kultury europejskiej. Zajęcia w zimowym semestrze mają na celu praktyczne zapoznanie się z uznanymi wzorcami przestrzennymi – placami miast polskich i miast europejskich – uznanym kanonem urbanistycznym. Przygotowanie modelu w skali 1:1000, sporządzenie rysunku planu w tej samej skali, poznanie sposobów przedstawienia graficznego przestrzeni w dwóch i trzech wymiarach, zrozumienie zasad kompozycji i wzajemnych relacji pomiędzy obiektami kształtującymi wnętrza urbanistyczne to zdobywanie warsztatu będącego merytoryczną bazą w letnim semestrze.  W tej fazie następuje projektowanie własnej, autonomicznej urbanistyki z zachowaniem proporcji, ustanowieniem własnych zasad kompozycyjnych i weryfikacji rezultatów w oparciu o zdobytą wiedzę i porównanie z istniejącymi, sprawdzonymi wzorcami. Rozpoczynając projektowanie od skali 1:4000, uszczegółowiając wartościowy fragment w skali 1:1000, przedstawiając w formie modelu i grafiki konfrontujemy autorską, wykreowaną przestrzeń ze sprawdzona tradycją. Aktywne uczestniczenie w rocznym, projektowym procesie daje studentowi możliwość poczynienia indywidualnych spostrzeżeń i analiz i wyposaża go w wiedzę i wrażliwość niezbędną w przyszłych zadaniach projektowych i odczytywaniu przestrzeni miejskiej.

Urbanistyka na III roku jest praktycznym rozwijaniem zdobytej wiedzy według zasady - zadanie, projekt, konsultacje, projekt, refleksja. Grupy projektowe przygotowują, będące zastosowaniem studiowanych teorii i w odniesieniu do konkretnej, wymagającej lokalizacji, wariantowe propozycje przestrzenne. Wykreowane modele urbanistyczne i ich zapis graficzny jest poddawany autorskiemu przekształceniu w hipotetyczne, treningowe, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, których wartość merytoryczna i użyteczność zostaje oceniana i sprawdzana we wtórnym procesie projektowania.

Projekty studenckie

bottom of page