top of page

Pracownia Elementów Projektowania II

SÅ‚yszaÅ‚em – zapomniaÅ‚em, WidziaÅ‚em – zapamiÄ™taÅ‚em, ZrobiÅ‚em – zrozumiaÅ‚em.  (Konfucjusz)

 

W przestrzeni czasu, pomiędzy młodzieńczym zainteresowaniem architekturą, a podjęciem prawdziwych wyzwań jakie stawia projektowanie, pojawia się długi okres studiów wzbogacony praktyką. W tym okresie zdobywania wiedzy, sprawdzania własnych umiejętności, dokonywania obserwacji na wielu płaszczyznach dedykowanych architekturze i w niej istniejących, możliwości rozpoznawania wielu procesów w bogactwie ich problematyki, pojawiają się pytania ,a czasem wątpliwości. W trakcie studiów, zainteresowanie architekturą winno przeistaczać się w rozumienie procesów jej kreowania i odmienną, bo daleko szerszą - nową percepcję.

W Pracowni Elementów Projektowania podczas korekt pojawiają się stwierdzenia, ale nadrzędną role spełniają pytania, które są pretekstem do koniecznych refleksji.

 

Poznawanie i rozpoznawanie etapów projektowych, elementarnych zagadnień związanych z kształtowaniem przestrzeni, najistotniejszych zagadnień konstrukcyjnych w możliwie najszerszym i czytelnym spectrum, jest najważniejszym celem Pracowni Elementów Projektowania.

Projektowanie jest eksponowane w pracowni jako swoista animacja kreatywnej myśli ściśle związanej z formą przestrzenną stanowiącą znak, który podlega nieograniczonej ilości przekształceń i zestawień w kadrach powstającej przestrzeni.

 

Priorytetem w funkcjonowaniu pracowni i pracy ze studentami jest przekaz konkretnej wiedzy i  opanowanie umiejÄ™tnoÅ›ci rozwiÄ…zywania problemów projektowych oraz nie pozbawione twórczej intuicji i wrażliwoÅ›ci kreowanie przestrzeni dedykowanych czÅ‚owiekowi, w jego Å›rodowisku, w jego skali, ze szczególnym uwzglÄ™dnieniem odczuć i  emocji, wartoÅ›ci etycznych i estetycznych.

ARCHITEKTURA jako dziedzina interdyscyplinarna stawia wysoko poprzeczkę wymagań dla profesjonalistów, a pozostając równolegle dziedziną twórczą otwiera nieograniczone pola kreacji.

Dlatego wÅ‚aÅ›nie, zadania Pracowni Elementów Projektowania podejmowane sÄ… jako otwarte katalogi interdyscyplinarnych zagadnieÅ„ i problemów projektowych. Elastyczność programów autorskich, które proponujÄ™ studentom, pozwala na swobodnÄ… aplikacjÄ™ przemyÅ›leÅ„ i zainteresowaÅ„ okoÅ‚otematycznych w rozwiÄ…zaniach projektowych; wychodzÄ…c z zaÅ‚ożenia, że tylko to, co zostaÅ‚o poznane, może być  rozpoznawalne.

Poza ekspozycją problematyki stricte projektowej, która jest domeną pracowni; warto wymienić wymagania kierowane do studentów, wśród których pojawiają się: wyobraźnia przetrzenna, zmysł techniczny, zdolność logicznego myślenia, wrażliwość estetyczna, łatwość prowadzenia konwersacji, czytelność przekazu, pozytywne nastawienie, spostrzegawczość, temperament, postawa etyczna, inicjatywa i poczucie humoru.

 

Projekty studenckie

bottom of page